...Vandr - Stolové hory - Broumovky - Náchod...2. - 6.7. 2011

10. července 2011 v 22:03 | Babuna |  ...zápisník z cest ...
Cesta nakonec dopadla úplně jinak než byla původně naplánována. Z celé trasy jsme dodrželi jen nepatrnou část neb nás zradilo počasí.

Do polského Kladska jsme vyráželi v sobotu 2.7. časně z rána. Svítilo sluníčko, vlak byl narvaný a kupodivu neměl zpoždění. Přestupovali jsme v České Třebové a v Ústí nad Orlicí odtud jsme jen přejeli do Kaldska, kam jsme dorazili v cca 10:30(Kladsko - město). Vyrazili jsme do města - katedrála kde je pohřben Arnošt z Pardubic - kavárna kde měli výýýbroný čajík a místní bastionová pevnost.
V pevnosti jsme prolezli podzemí i povrch a pak jsme se vydali směrem na hlavní nádraží v nadějí, že zde lépe najdem spoj do Polanice. Což byla ovšem zrada neb do Polanice - Zdroj je vlak zrušen....tudíž jsme museli zpět do města na autobusové nádraží (žel. st. Kladsko - město), naštěstí odtud jel bus co 30 minut.
Poseděli jsme v místní hospůdce. Polanice - Zdroj jsou lázně - krásné městečko s promenádami - a sladkými gofry se šlehačkou a ovocem.
Spát jsme chtěli nad městečkem v místním lomu, který měl být podle jedné z map dávno opuštěný - což jistě byl , ale nejspíš zde byla letos obnovena těžba . Večer se začalo kazit počasí - honily se mraky a fouklo - to nejlepší ovšem přišlo v noci - vychřice, déšť a zima.
V něděli 3.7. ráno pršelo a foukal silný vítr. Ďábel a Jenny byli již dávno vzhůru a hřáli se u ohně. Petr naštěstí postavil k našemu brlohu závětří takže se spalo poměrně dobře a bylo teplo. Ráno jsme rychle posnídali a v mezipauze když nepršelo jsme se zapakovali. Deštík ovšem vydržel mírný jen krátce. Asi po hodině chůze jsme se schovali do turistického ,,domečku,, a to zrovna ve chvíli kdy začalo pršet pořádně. A lilo a lilo a lilo - celý den. Zapakovaní v pláštěnkách jako trpaslíci jsme pokračovali v předem naplánované cestě. Nikde ani živáčka. Deštík měnil intenzitu a občas fouklo (hodně fouklo). Odpoledne jsme došli zmožení, někteří zmrzlí, promočení (jiní spocení - neb atombordel je drobet nepropustný ani na jednu stranu ) a hladoví k schranisku u Batorowky.
Tu jsme se rozhodli, že z původní trasy sejdem a a pokusíme se usušit v nějaké místní hospůdce a pak přespíme někde v okolí v lese. Sešli jsme tedy do vesnice Batorow - kde měla být podle ukazatele hospoda - a bylo tam tak akorát ... . Místní nás poslali až do Szczitne kde by prý něco mělo být. Jenže jsme se po cestě rozdělili - Jenny a Ďábel pod šancí na suchou hospodu to vzali poklusem po silnici, zatím co já a Petr jsme zaostali a vzali to po značce což mělo být kratší. Nakonec i přes velký náskok těch dvou jsme do Szczitne došli dříve (neb oni čekali z nějakého důvodu na odbočce do Karlowa...) obchodě se nás báli a na dotaz či je tu někde knajpa nám slečna odpověděla, že tu nikde nic takového není - bylo teda byla a hned za rohem pizzerie .V hospůdce jsme si dali čajík - Jenny a Ďábel došli toho názoru, že venku spát rozhodně nebudou - tudíž Petr domluvil přes hospodského ubytování za 30 Zl v místní ubytovně . Večer jsme si dali sprchu, povečeřeli a s nadějí na lepší počasí usnuli - až na to že Ďábel chrápal a hrozně.

Ráno 4. 7. kupodivu nepršelo a dokonce občas vysvitlo i sluníčko. Tudíž jsme se zbalili, uklidili a že autobusem dojedm do Karlowa (kam jsme měli v neděli původně dojít). Jenže nastala opět zrada s dopravou - opět autobus jel jen někdy (tudíž v uterý a na podzim) a zrovna z tohohle města ni. Mísní pán nám poradil, že prý autobus jede z Polanice v 9:04, ale že pěšo ho nestihnem a když mu vyložíme zelí, kapustu a květák, že nás tam hodí. Bleslurychle jsme souhlasili a autobus jsem stihli. Z pána po cestě vylezlo, že je dispečer provozu a tudíž věděl pěřeně čas kdy autobus odjíždí. Po cestě, ale začalo pršet. Ďábel a Jenny to v Karlowě vzdali a odjeli domů - prý mokré boty.
Já s Petrem jsme pokračovali v předem naplánované cestě - Szczelienec wieliky (Hejšovina) - Pasterka - Broumovky - Slavný. Na Hejšovině začalo poměrně hodně pršet tudíž jsem se tam chvíli pozdrželi. Když jsme, ale vyrazili na cestu směrem k hranicím tak pršet přestávalo.
Těsně před přechodem k Machovskému kříží pršet přestalo úplně. Po cestě jsme se naobědvali. Když jsme překročili státní hranici tak se začaly mraky trhat a vylezlo sluníčko.
Broumovské stěny jsme přešli po zelené a následné žluté značce přes Kamenou bránu a Zaječí rokli do Slavného, kam jsme došli kolem 6 - 7 hodiny večerní. V místní hospůdce sice pro ,,příchozí,, nevařili, ale měli navaříno více pro hosty tak jsem najíst dostali - plněnou papriku, rajskou a rýži...mňam . Večer jsme se doslovala doplazili k místu kde jsme chtěli přespát. Krásný plácek kousek za venicí s nááádherným výhledem.
V úterý 5. 6. naše cesta pokrečovala směrem do Police nad Metují - chtěla jsem vidět muzeum Merkuru což se mi naštěstí splnilo a vřele doporučuji! Ocelové město Julese Verna postavné z Merkuru s jezdícím vláčkem a spoustu dalšího mno prostě paráda.
Poobědvali jsme v místním bufetu - za 70 peněz i s pitím bezvadný obídek . Autobusem jsme přejeli do Hronova kde Petr toužil navštívit objekty opevnění T-S 7 a 6. Poté co jsme spadli zk opce opět dolů do města jsme mašinkou předncali do Náchoda - na náměstí jsme poseděli u pívečka a čajíku a pak jsme autobusem přejeli do Dobrošova. Ikdyž jsme vystoupili omylem o zastávku dřív ničemu to nevadilo neb kolem cesty bylo spoooousty třešní. Mňam.
Na tvrzi jsme povzpomínali na Fort Expo 2008 dokonce i kocour co mi na Expu, jako kotě spal za krkem celou noc, přišel . Večer jsme přešli k N - S 82 Březinka - vychutnali jsme si večeři při krásném západu slunce a ucaprtaní ulehli do blízkého lesíka.
Středa 6. 7. - ráno jsem se vzbudila krapet dříve a zastihla jsem nádherný východ slunce - nad ránem padla hustá mlha a těsně před východem sluníčka klesla do údolí a paprsky se po ní rozběhly, jako po vodní hladině... mno prostě paráda... Počkali jsme si do desáté na prohlídku a pak jsme se vydali směrem do Náchoda. po cestě stály za návštěvu dva sruby N-S 83 Lázně a N - S 84 Voda, který je nyní opravován. Žízeň jsme uhasili kyselkou Ida co pramení v Bělovsi a chuť na sladké v místní cukrárně. Vlak nám jel až v 16:21 tudíž jsme navštívili místní muzeum.
Paní nám pak poradila bezva hospodu Vatikán. Klasická česká hospoda - smažák - brambor - tatarka 58 korun a Petr si dal uzené - zelí - knedlík za 64 korun a domácí hovězí polévku . Kupodivu, žádný z vlaků neměl sekeru a domů jsme dorazili v 7 večer.

Odkazy a adresy:

10. 7. 2011 Babuna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AAlelusaceli AAlelusaceli | E-mail | Web | 9. října 2018 v 5:55 | Reagovat

Pression arterielle  est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre coeur  bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la  prendre facilement  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-effets-secondaires/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama