....aby westernové sedlo sedlo.....

28. února 2012 v 19:31 | Babuna |  ...jak má sedět westernové sedlo...
Setkal se s tím již každý jezdec či majitel koně. Situace, kdy zjistíme, že našemu miláčkovi nesedne, často poněkud drahé sedlo. Každému koni musí vždy sedlo sednout tak aby mu nevadilo při práci, nezraňovalo ho a nezpůsobovalo mu bolest a tím i nepohodlí. Často se stává, že nepadnoucí sedlo z počátku běžným pohledem po nasedlání vůbec nepostřehneme. Koník může až časem začít dávat najevo diskomfort při sedlání - nechce na sebe nechat sedlo položit, utíká, při utahování podbříšníku kope a kroutí se a při nasedání nechce klidně stát. Vyloučímě-li jakékoliv jiné problémy je důležité zaměřit svou pozornost na sedlo.

Na internetu je k přečtení velká řada článků a návodů jak napasovat anglické sedlo, ale to jak by mělo sedět sedlo westernové je již vysvětleno málo kde. Westernové sedlo má jinou konstrukci než sedlo anglické. Váha westernového se rozkládá jinak a sedlo musí sedět opravdu všude.

V inzercích a na eshopech se objevuje velké množství levných sedel různých značek, které mohou velmi dobře a dlouho sloužit, padlnou-li nějakému koni. Ovšem nikde jsem bohužel zatím nenašla podrobný popis na jaký typ zad by sedlo mohlo přijít. Velká většina těchto sedel je dělaná na koně kohoutkaté ale zároveň kulaté, dalo by se říct na koně ,,evropské,,. Ovšem ani sedlo od kvalitního sedláře za velké peníze a s kostrou na míru nemusí vždy sedět pořád. Koník se přesvalí a sedlo nesedne.

Obchodník či prodávájí vám může také napovídat kde co, proto je nutné sedlo VŽDY vyzkoušet.

Jak by tedy mělo vypadat když sedne?

Sedlo by především nemělo koni nikde překážet a nemělo by být příliž dlouhé. Kostra sedla by měla volně kopírovat tvar zad tak aby nikde hranou nezavazela, ale nesmí být ani příliž široká v oblasti kohoutku, což je patrné především po dotažení podbřišníku, kdy se sedlo v zadní části zvedne. Sedlo by mělo rovnoměrně sedět, nepřetáčet se a držet stabilitu.


Na této fotografii vidíme jak to vypadá když sedlo nesedne, je široké v oblasti kohoutku a pro kobylku celkově nevhodné, jedná se o dětské sedlo Natowa, kobylka je bezkohoutková a kulatá (hucul). Sedla této značky málo kdy sednou kulatému koni bez kohoutku a ráda se takto ,,překlápí,,.


Na fotografii je opět sedlo značky Natowa, které koni nesedí a i při jízdě se překlápí. Je příliž široké v oblasti kohoutku.


Zde pohled na sedlo zepředu.

Pro porovnání přidám pár fotek sedla, které sedí tak jak má.Sedlo je vždy nutné vybírat pečlivě, s ohledem na koně, kvalitu práce a uvědomit si že peníze nerozhodují, i příliž drahé sedlo může být velmi nevhodné a často i nebezpečné viz. http://www.equichannel.cz/kdyz-sedlo-na-miru-nesedlo

Babuna
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama