...kapt. 1. sedlo na kulatého koně...

28. února 2012 v 20:13 | Babuna |  ...jak má sedět westernové sedlo...
Dela je kobylka plemene hafling. Má kulatá záda a téměř neznatelný kohoutek. Původně měla sedlo značky Natowa, které ji z počátku pasovalo. Ovšem jak se s kobylkou pracovalo tak se přesvalila a sedlo ji přestalo sedět. Na první pohled to z počátku nebylo patrné. Kobyka ovšem po čase začala projevovat diskonfort při sedlání a nasedání, proto jsme sedlo pozorně překontrolovali a zjistili jsme, že nesedí.


Dela má kulatý hřbet, s malým kohoutkem, její hřbet se spíš podobá hřbetům koní amerických plemen, ovšem je více kulatý.


Staré Delino sedlo, na první pohled není poznat, že nesedí, ovšem při bližším pohledu bylo vidět, že kostra sedla tlačí na lopatku a sedlo je úzké. Ihned po zjištění problému byla odsedlána a ježděna bez sedla.


Majitelka Dely ihned začala řešit problém jaké sedlo na ni pořídit, problém je v tom, že málo kdy vám prodávající umožní sedlo vyzkoušet. V okolí je ovšem velké množství koňáků a tak se podařilo sedlo na Delu půjčit. Zprvu kobylka protestovala při sedlání - měla oprávněné obavy - ovšem po nasedlání a pár krocívh na ruce bylo jisté, že sedlo sedí. Dela začala ihned spolupracovat a rozdíl byl ohromný a to i po nasednutí. Sedlo se nepřetáčelo, krásně kopírovalo hřbet tak jak má a lyžiny kostry nikde netlačily.


Tímto bych chtěla apelovat na majitele koní aby si všímaly projevů svých svěřenců při sedlání a také si všímaly jak se sedlo na hřbetě chová. Westernové sedlo je postaveno na kostře podobné kozlíkové a mělo by sedět i při nedotaženém podbříšníku a nepřetáčet se a to i na kulatém koni. Nikdy by se nemělo překlápět. Zadní podbřišník neslouží ke korekci takového nepadnoucího sedla.Babuna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama